JAKI OLEJ JEST IDEALNY DO SMAŻENIA?

 

Wybór odpowiedniego oleju do smażenia ma kluczowe znaczenie dla smaku potrawy. Oleje mają różne punkty dymienia, skład tłuszczu i profile smakowe, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule przyjrzymy się najzdrowszym i najsmaczniejszym olejom do smażenia oraz podpowiemy, jak uzyskać najlepsze rezultaty na patelni.

 

PUNKT DYMIENIA OLEJU

Punkt dymienia oleju opisuje temperaturę, w której olej zaczyna dymić i rozkładać się. Kiedy olej osiąg punkt dymienia uwalniają się wolne rodniki, które mogą obniżyć jakość oleju i być potencjalnie szkodliwe. Dokładna temperatura dymienia różni się w zależności od rodzaju oleju.

Podczas gotowania należy wziąć pod uwagę temperaturę dymienia, ponieważ oleje o niskiej temperaturze dymienia, takie jak oliwa z oliwek czy masło, nie nadają się do wysokich temperatur i mogą się łatwo palić po podgrzaniu. Dlatego poniżej wymieniamy różne oleje i ich obszary zastosowania.

 

OLIWA Z OLIWEK

Oliwa z oliwek to jedna z najzdrowszych opcji smażenia, ponieważ zawiera dużo tłuszczów nienasyconych i przeciwutleniaczy. Oliwa z oliwek ma jednak dosyć niską temperaturę dymienia, około 160-190 °C, dzięki czemu najlepiej nadaje się do lekkiego smażenia lub gotowania na parze. W przypadku wyższej temperatury używaj rafinowanej oliwy z oliwek, które punkt dymienia wynosi około 210 °C. Szczególnie popularna jest na przykład grecka oliwa z oliwek.

 

ODKRYJ EVOO– wykwintną oliwę, produkowaną specjalnie dla nas oliwę z oliwek

Ta uniwersalna oliwa łączy w sobie najlepsze cechy świata oliw- grecką oliwę Koroneiki i hiszpańską- Arbequina.

Oliwki są sadzone i zbierane w malowniczym, hiszpańskim regionie Lleida- ta oliwa czerpie korzyści z obu tych odmian oliwek. Dlatego wypróbuj i wzbogać swoje dania naszą niepowtarzalną oliwą EVOO.

IDŹ DO PRODUKTU

OLEJ RZEPAKOWY

Olej rzepakowy nadaje się do smażenia i jest zdrowy ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i mają zawartość tych nasyconych kwasów. Jego punkt dymienia wynosi około  230 °C i dzięki temu idealnie nadaje się do smażenia na średnim i dużym ogniu. Neutralny aromat oleju rzepakowego sprawia, że jest on uniwersalny i nie wpływa na smak potraw. W naszej ofercie znajdziesz wyśmienity szwedzki olej rzepakowy z maślanym aromatem.

OLEJ RZEPAKOWY- MASŁOWY

OLEJ AWOKADO

Olej z awokado to zdrowa propozycja, nadająca się także do smażenia, dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Ma bardzo wysoką temperaturę dymienia wynoszącą około 270°C, dzięki czemu nadaje się do wszystkich technik gotowania, w tym smażenia na patelni i smażenia w głębokim tłuszczu. Olej z awokado ma łagodny smak, który dobrze komponuje się z różnymi potrawami.

OLEJ KOKOSOWY

Olej kokosowy jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe MCT, czyli średnio-łańcuchowe trójglicerydy, które są łatwo trawione i służą jako łatwo dostępne źródło energii. Olej kokosowy ma punkt dymienia około 175°C, dzięki czemu nadaje się do lekkiego i średniego smażenia. Egzotyczny smak oleju kokosowego doskonale komponuje się zarówno z daniami słodkimi, jak i słonymi.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO PIECZENIA

  • Unikaj przegrzewania oleju, ponieważ może to spowodować uwolnienie szkodliwych związków. Wybierz olej o temperaturze dymienia odpowiedniej do wybranej temperatury smażenia
  • Używaj tylko takiej ilości oleju, jakiej potrzebujesz, aby uniknąć niepotrzebnych kalorii
  • Aby jak najdłużej cieszyć się jakością olejów i oliw, przechowuj je w suchym miejscu, z dala od światła i ciepła
  • Eksperymentuj z różnymi olejami, aby uzyskać różne profile smakowe w swoich potrawach

NASZE OLEJE I OLIWY

Nasze oleje i oliwy mają różny punkt dymienia i dla ułatwienia wymieniliśmy tutaj różne obszary zastosowania poszczególnych olejów:

  • Olej Rzepakowy: olej ten ma temperaturę dymienia około 230 °C i dlatego doskonale nadaje się do smażenia
  • Oleje smakowe: ze względu na niską temperaturę dymienia nasze oleje orzechowe i z nasion nadają się wyłączenie do wzbogacania/przyprawiania potraw dopiero po procesie smażenia, dlatego nie należy ich używać do bezpośredniego smażenia
  • Oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia: oliwy te mają niski punkt dymienia około 180°C i dlatego nadają się do lekkiego smażenia, lub do podawania na zimno (do sałatek, chleba itp.)
  • Oliwy z oliwek smakowe: bazą naszych oliw smakowych jest wysokiej jakości hiszpańska oliwa z oliwek z Katalonii i w połączeniu z ziołami i olejkami eterycznymi dają wyśmienite oliwy o różnych smakach. Nasze oliwy smakowe mają niski punkt dymienia dlatego najlepiej smakują na zimno jako zwieńczenie potraw.

Wybór odpowiedniego oleju do smażenia zależy od gustu oraz od wybranej techniki smażenia. Oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z awokado i olej kokosowy to zdrowe i smaczne opcje, które nadają się do różnych zastosowań. Wybieraj olej o punkcie dymienia odpowiadającym temperaturze smażenia i używaj tylko takiej ilości, jaka jest potrzebna, aby zmaksymalizować smak i jakość potrawy. Dzięki temu możesz przygotowywać zarówno zdrowe, jak i pyszne posiłki!

Dodaj komentarz